Czwartek, 9 Maj
Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola -

Reklama


Reklama

Jak głosować? NAJWAŻNIEJSZE: 4 razy X – po jednym X na każdej z list


Wybory samorządowe są szczególnie ważne. Głosując podejmiemy decyzję o tym, jak chcemy aby wyglądały najbliższe pięć lat w naszych gminach. W niedzielę, 7 kwietnia, wybierzemy burmistrzów, wójtów, radnych gminnych i powiatowych oraz radnych do sejmiku województwa.



Do lokalu wyborczego koniecznie zabieramy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Zagłosujemy tylko w tym obwodzie, na terenie którego jesteśmy zameldowani. W tych wyborach nie ma możliwości dokonania jednorazowej zmiany miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych.

 

Nie ma też możliwości pobrania zaświadczenia z urzędu o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Co powinny zrobić osoby, które nie są zameldowane w miejscu zamieszkania, a chcą oddać swój głos? Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały – złóż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania.

 

Można to zrobić w urzędzie lub korzystając z usługi dostępnej on-line. Urząd ma 5 dni od daty złożenia na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Online można także wystąpić o głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjne.

 

7 kwietnia wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania. Będą one dokładnie opisane i będą zawierały – na osobnych kartach - nazwiska kandydatów do rady miejskiej w Szczytnie, do rady powiatu, do sejmiku województwa, z podziałem na komitety wyborcze, w kolejności numerów list. Na karcie głosowania do rad gmin znajdą się alfabetycznie umieszczeni kandydaci z danego okręgu, bo są one jednomandatowe.


Reklama

 

Podobnie jak w przypadku głosowania na wójtów czy burmistrzów, gdzie na kartach będą nazwiska kandydatów też w kolejności alfabetycznej.

 

Dla ważności głosu nie ma znaczenia, czy dotyczy on kandydatów w okręgach jednomandatowych (radni gminni) czy wielomandatowych (Rada Miejska w Szczytnie, Rada Powiatu i sejmik województwa). W każdym przypadku, na każdej z czterech kart wolno nam zaznaczyć tylko jedno, dowolnie wybrane nazwisko kandydata.

 

Ostatecznie do rad gmin, w okręgach jednomandatowych, wybrani zostaną ci, którzy uzyskają najwięcej głosów. Wybór jest ostateczny. Jeśli osoba, która wygra, z jakiegokolwiek powodu nie obejmie mandatu, kolejna nie wchodzi na jej miejsce automatycznie. Muszą być przeprowadzone wybory uzupełniające.

 

W przypadku okręgów wielomandatowych (miasto, powiat, województwo), zwycięzcy typowani są tak, jak przy wyborach parlamentarnych, przy użyciu tzw. metody d'Hondta. Głosując na wybranego kandydata na radnego, popieramy przede wszystkim komitet, który on reprezentuje.

Reklama

 

O tym, czy nasz „wybraniec” uzyska mandat, decyduje w pierwszej kolejności wynik (liczba głosów na całą listę) jego komitetu w danym okręgu wyborczym, bo od tego wyniku zależy liczba mandatów, którą ten komitet w okręgu uzyska.

 

Dopiero w drugiej kolejności brana jest pod uwagę liczba głosów oddanych na poszczególne osoby. Może się więc zdarzyć (a już tak bywało), że radnym zostanie osoba z 50 głosami poparcia, startująca z silnego komitetu, a odpadnie ktoś z 200 głosami, ale z komitetu słabego. Nie ma natomiast żadnego znaczenia, które miejsce na liście komitetu zajmują kandydaci.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama